HAKKIMIZDA

Mesplast Plastik San. ve Tic. A.Ş. 1985 yılında kurulmuş olup günümüze kadar geçen yıllar içerisinde sürekli kendini geliştirmek ve yenilemek suretiyle değerli müşterilerine en iyi şekilde hizmet vermeyi ödev kabul eden bir kuruluştur. İlk kurulduğu dönemdeki 1000 ton olan yıllık alçak yoğunluk film ve torba üretim kapasitesi bugün itibarı ile 14.000 ton düzeylerine gelmiş bulunmaktadır. Kurulduğumuz yıllardan beri Türkiye’deki FIBC (Big-Bag) sektöründeki üreticilerin hepsine ürün tedarik ettik. Bunun dışında shrink film, torba, ağır hizmet torbaları, örtü gibi ürünlerin yanı sıra içi hijyenik dışı iletken film ve torbalar gibi teknik özellikleri yüksek ürünler de üretmekteyiz.

2008 yılında stretch-hood makinalarının Türkiye’de artmaya başlaması ile bu konuda yerli üretici olmamasından kaynaklanan boşluğu doldurmak üzere çalışmalarımıza başladık. Bugüne kadar ürettiğimiz stretch hood filmleri Bocedi, Beumer, Lachenmeier, Timon, Metral, Varlık Makina ve Keramik marka makinalarda test edilmiş ve bu makinaları kullanan müşterilerde kullanılmaktadır. Firmamız, Alman Beumer firmasının Türkieye’deki tek onaylı tedarikçisidir. Yaklaşık son 1 yıldır İtalyan Bocedi firması da Türkiye’de yaptığı yeni makina kurulumlarında bizim ürünlerimizi kullanmayı uygun görmektedir.

Mesplast olarak bugüne kadar ülkemizde başka ilklere de imza attık. Türkiyede 1985 yılında ilk defa körüklü palet shrink örtüsü üretimini gerçekleştirtik. Bu konuda hala en iyi kalite ürünlerle piyasada hizmet vermekteyiz.

1989 yılında ilk stretch film ve gıda örtüsü (cling film) firmamız tarafından üretimiştir. Mesplast o dönemlerdeki sınırlı sermayesi nedeniyle bu konularda büyük yatırımlara girmesi mümkün olmamış, piyasada ilk girişin avantajları ortandan kaybolduğunda bu konulardan çekilmiştir. Bu ürünler bugün sıradan işler haline gelmişlerdir.

1986 yılında üretimine başlamış olduğumuz 12 mikron kalınlığında askılı elbise torbası üretimimizde, market raflarında son kullanıcıya yönelik 10 adetlik paketlerde satılan PACK markalı ürünümüz hala rakibi olmayan bir üründür. Üretim hacmimiz içerisinde mütevazi bir yer kaplasa da, sanayi tipi üretimler yapan firmamızın son kullanıcıya yönelik tek ürünü olan PACK elbise torbası marketlerdeki yüzümüz olmaya devam edecek.

Türkiye de büyük ölçülerde (45cm kafa çapı) şişirme film üretimi yapabilen ilk 3 katlı (coextrusion) film makinası yatırımını da 2002 yılında Mesplast Plastik gerçekleştirmiş ve aynı yıl kendi AR-GE çalışmalarımız sonucunda, o yıllarda dünyada sadece iki firmanın üretebildiği dışı iletken içi hijyenik big bag astar torbalarının üretimine başlamıştır. Daha sonra 2004 yılında 50 ve 60 cm lik iki farklı kafa ile çalışma imkanı bulunan ikinci 3 katlı film makina hattımızı ve 2006 yılında da 25 cm kafa çapı ile daha küçük ölçülerde ideal üretim şartlarını sağlayacak üçüncü 3 katlı film hattımızı devreye alarak makina parkımızı bu alanda önemli bir noktaya getirdik. Değişik katlarda değişik malzemeler kullanabilme esnekliği ile bu teknolojinin getirdiği teknik üstünlüklerdeki avantajların yanı sıra, en basit avantajı tek katlı standart bir LDPE filmden %20-30 daha ince bir 3 katlı film ile aynı mukavemeti alabilmenizdir. Bu yönüyle de hem müşterilerimizin ambalaj maliyetlerinde ekonomi sağlayan hemde plastik atıkların azaltılmasına katkıda bulunan çevreci bir yatırımdır.

Kullandığımız hammaddeler (mLLDPE, EVA, LDPE vb.) ve katkı malzemeleri (UV, AntiBlock vb.), tamamen bilgisayar kontrollü  gravimetrik dozajlama sistemleri ile hataya pay bırakmayacak şekilde karıştırılmaktadır. Gravimetrik dozajlama sistemi ile bilgisayar sistemi üzerinden entegre çalışan elektronik kalınlık kontrol sistemlerimiz ürettiğimiz filmlerde kalınlık dağılımının minimize edilmesini sağlamakta ve bu şekilde en iyi kalite ürünleri sizlere sunabilmekteyiz.

Mesplast Plastik, polietilen bazlı ambalajlamada sorunlar yaşayan veya üstün teknik özellikler gerektiren ürün ihtiyacı olan firmaların kapısını çaldığı bir marka haline gelmiştir.

Mesplast Plastik San. ve Tic. A.Ş. son yıllarda tamamladığı belgelendirme çalışmaları ile ISO 9001, ISO 22000, ISO 14001, OHSAS 18001 ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın verdiği “Gıdaya Uygun Üretim” belgelerine sahip bir firmadır. Sürekli yenilenen, gelişen ve büyüyen makina parkı ve üretim esnekliği ile ve sahip olduğumuz teknik altyapı ile müşterilerimize her zaman en ekonomik, en kaliteli ve en avantajlı hizmetleri sunmaya devam edeceğiz.